Türkçe

17.00 - 17.25 (GMT+3) Sağlıkta Yapay Zeka Çalışmaları / Doç. Dr. Zeynep Birsu Çinçin ( Nişantaşı Üniversitesi - Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı

17.40 - ---------------- Kapanış----------------------------


Katılımınız için teşekkür ederiz <3
10.20 - 10.30 (GMT+3) / Karşılama / Dilara Eldaş Baş (Moderatör / Halkla İlişkiler ve Dijital İletişim Danışmanı)


Moderatör - Dilara Eldaş Baş (Halkla İlişkiler ve Dijital İletişim Danışmanı) Biyografi; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisanslı olan Dilara Eldaş Baş, CNNTürk ve NTV’de
uzun yıllar habercilik yaptı. NTV’de ilk kez kurulan Yeni Medya bölümüne editör olarak
katıldı ve NTVRadyo’da internet sektörünün nabzını tutan haber bültenleri, programlar
hazırlayıp sundu. Dijital Medya, Yurttaş Habercilik, Sosyal Medya alanlarında sertifikalar
aldı. Her biri alanında uzman konuşmacılarıyla internet trendleri hakkında Youtube’da canlı
yayınlarda uzun süre moderatörlük yaptı. Yeni Medya Uzmanlığı için yazdığı tez,
uluslararası akademisyen yazarların hazırladığı, prestijli Peter Lang Yayıncılık’tan çıkan bir
kitapta makale olarak yer aldı. Dijital ajans deneyiminin yanı sıra, e-ticarette dijital
pazarlama iletişimi alanında çalıştı. Mobil uygulamalarda çalıştığı ekiplerle ödüller aldı.
Geleneksel Yeni Medya Konferansları’nın yıllarca moderatörlüğünü yaptı. Halen kendi
şirketinde Halkla İlişkiler ve Dijital İletişim Danışmanlığı vermeye devam ediyor.
11.00 - 11.25 (GMT+3) / Yüz Tanıma ile Değişen Akıllı Dünya ve IOT Sistemleri /  Dr. Sadi Vural (Ayonix CEO)


Dr. Sadi Vural (Ayonix - CEO) Biyografi; Sadi Vural, M.S. 2000 yılında Japonya'daki Ritsumeikan Üniversitesi'nden mezun oldu.
Doktora derecesini 2011 yılında Osaka Üniversitesi, Osaka, Japonya'dan aldı.
Rohm, Toshiba, Fujitsu, IBM, Sony gibi çeşitli firmalarda yazılım mühendisi olarak çalıştı.
2007'den beri Japonya'da Ayonix Corporation'da çalışıyor. Uzmanlıklar:
• Şirket yönetimi
• Proje Yönetimi
• Ürün geliştirme
• BT ve Görüntü Ağı deneyimleri
• IP Kamera yönetimi Profesyonel
• Üniversitede Misafir Öğretim Üyesi olarak öğretim deneyimi.
11.30 - 11.55 (GMT+3) / Fintechlerin Bilişim Dünyasına Katkıları / Tarık Tombul (PAYTR CEO)


PayTR CEO Tarık Tombul Biyografi;

Tarık Tombul PayTR CEO’sudur. Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan PayTR, güçlü altyapısı, müşteri odaklı yaklaşımı ve deneyimli personelleriyle sunduğu hizmetlerine ek olarak sadece şirketin sunduğu imkanlarla tüketicilerin ve 35 binin üzerinde işyerinin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Tarık Tombul, Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Güvenlik Komitesi Başkanlığı ve TOBB E-Ticaret Meclis Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Finans sektöründeki profesyonel iş hayatına 2001 yılında Garanti Ödeme Sistemleri bünyesinde başlayan Tombul, Otorizasyon ve Fraud departmanlarında görev yapmıştır. 2007 yılında Garanti Bankası Yönetim Kurulu üyesine bağlı olarak oluşturulan Güvenli Operasyon Müdürlüğü bünyesinde Üye İşyeri Sahtecilik Önleme Yönetmeni olarak kariyerine devam eden Tombul, bu süre içinde Garanti Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bünyesinde birçok önemli proje ve çalışma komitelerinde görev almıştır. Bankanın Visa, MC, AMEX, JCB, CUP ve Diners Club gibi lisansör kuruluşlarla olan üye işyeri sahtecilik (acquiring fraud) ilişkisini yöneten Tombul, üye işyeri ve banka personeline yönelik sahtecilik önleme ve PCI DSS eğitimlerinde görev almıştır. Fintek alanında çalışmalar yapmak amacıyla 2011 yılında bankacılık sektörüne veda eden Tombul, kurucu ortaklardan biri olarak Genel Müdür Yardımcısı unvanıyla PayU’nun Türkiye kurulum sürecinde görev almıştır. Kuruluşun finans, sahtecilik önleme, uyum, HR ve operasyon süreçlerini oluşturmuştur. MEA’dan sorumlu risk yöneticisi olarak Türkiye, Güney Afrika ve Nijerya risk operasyonlarını yönetmiştir. Türkiye ve Nijerya’da lokal ödeme kuruluşu lisanslarının alınması sürecinde proje liderliği görevlerini üstlenmiştir.
12.00 - 12.25 (GMT+3) / Metaverse ve Dijital Kentleşme / Pınar Öncü (AtlasOffice-CEO)


Pınar Öncü (GarageATLAS Co-Founder & AtlasOffice CEO) Biyografi; Pınar Öncü, XR teknolojileri alanında faaliyet gösteren GarageATLAS Tasarım Teknoloji A.Ş.’nin kurucu ortaklarındandır. Kariyerine bir şehir plancısı olarak başlayan Pınar Öncü, coğrafi bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalarını günümüzde farklı bir boyuta taşıyarak yaşam alanı kavramına yeni bir perspektif getirmektedir. Şirketlere özel 3 boyutlu sanal çalışma platformu AtlasOffice’in CEO’luğunu yaparak ofis kavramını kent ölçeğinden bağımsız hale getirmekle birlikte, WomenTech Network’ün mentörlerinden biri olarak kadın girişimciliği desteklemeye devam etmektedir.
12.30 -12.45 (GMT+3) Ara


15 dakika ara.
12.50 - 13.15 (GMT+3) / MLOps: Makine Öğrenmesinde Sürekli Üretim ve Otomasyon Seviyeleri / Dr. Alper Öner (Etiya - Yapay Zeka ARGE Müdürü / İstinye Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği)


Dr. Alper Öner Dr. Alper Öner (Etiya - Yapay Zeka ARGE Müdürü / İstinye Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği) Biyografi; Doktorasını İTÜ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünden aldı. Doktora sırasında çoklu sistemlerin karar mekanizmaları üzerine 1 sene ABD’nin University of Illinois at Urbana-Champaign Üniversitesinde çalıştı. Doktora sonrasında özel sektörde görüntü işleme, doğal dil işleme, satış tahmini ve teklif sistemleri üzerine çalışmalarda bulundu. Şuanda Etiya firmasında Yapay Zeka Arge Müdürü olarak çalışmaktadır. Ayrıca İstinye Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde Yapay Zeka dersleri vermektedir. Hocamızın çalışma alanı “Yapay Zeka ve Oyun Teorisi”dir.
13.20 - 13.45 (GMT+3) / E-ticarette Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi / Ceren Güzelgün (Senior ML Engineer & Shareholder at Insider)


Ceren Güzelgün (Senior ML Engineer & Shareholder at Insider) Kimdir? Ceren Güzelgün, lisansını ve yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde tamamladı. Parçacık fiziği alanındaki çalışmaları sırasında CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bünyesindeki CMS deneyinde, ve Almanya'nın Hamburg şehrinde yer alan DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) laboratuvarında görev yaptı. Bu çalışmalar sırasında kullandığı Makine Öğrenmesi uygulamalarına karşı artan ilgisi sebebiyle akademik kariyer yolculuğunu sonlandırarak Insider'a katıldı. 2,5 yıldır Insider'da Kıdemli Yazılım Mühendisi olan Ceren Güzelgün, aynı zamanda şirket hissedarlarındandır.
14.20 - 14.35 (GMT+3) Ara


15 Dakika Ara
14.40 - 15.05 (GMT+3) Yakın Çağın Ticaret Anlayışı / Fehmi Darbay (EMYD & Perfortech Founder)


Fehmi Darbay (EMYD & Perfortech Founder) Biyografi; 13 yıldır e-ticaretin bilfiil içerisinde olan, Türkiye’de e-ticaretin gelişmesi ve büyümesi adına çeşitli faaliyetlerde bulunan, büyük firmaların E-ticaret Direktörü olarak görev yapan Fehmi DARBAY, Haziran 2019’da kendi pazaryeri yönetim hizmeti sunan şirketi olan EMYD AŞ’yi kurmuştur. 2021 yılında EMYD bünyesinde kurulan Perfortech Projesine 1,5 Milyon TL'yi aşan yatırım alarak ayrı bir şirket olarak hayata geçmesini sağlamıştır. Ayrıca 2017 yılından itibaren eğitim ve etkinlik alanında hizmet veren Aytunga'yı EMYD bünyesine katarak projenin kurucu ortakları arasında yerini almıştır. Bugüne dek 80’e yakın firmaya pazaryerleri bazlı hizmet veren Fehmi DARBAY’ın başarısı üzerine, AliExpress Türkiye kendisine ‘AliExpress Türkiye Resmi Eğitmenliği’ sertifikasını teslim etmiştir. Aynı zamanda yine başarılarından dolayı Amazon’un dikkatini çekmiştir. Kurucusu olduğu EMYD Partners günümüz itibariyle Amazon’un Yerel Ağ Sağlayıcı olarak partneri konumundadır. Mayıs 2020’de ise İTÜ ETA Vakfı’nın da kurucusu olduğu ve yeni bir pazaryeri olan Aliniyor.com’un Proje Müdürü ve E-ticaret Direktörlüğünü üstlenmiştir. Son olarak Türkiye’nin en geniş katılımlı E-Ticaret ve E-İhracat topluluğu ELİDER'in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak e-ticaret ve e-ihracat ekosistemine liderlik etmektedir.
15.10 - 15.35 (GMT+3) / Ortalığı Karıştırarak İş Yapmak: Kaos Mühendisliği / Güray Yıldırım (DevOps / DevSecOps Danışmanı. 3 kitap yazarı.)


Güray Yıldırım (DevOps / DevSecOps Danışmanı. 3 kitap yazarı. Kubernetes, Docker (Konteyner Teknolojisi) konusunda ciddi anlamda tutkulu. Çoğunlukla Python'da kodlama) Biyografi; GNU/Linux sistemlerinde 10 yıldan fazla deneyime ve konteyner teknolojilerinde (Docker ve Kubernetes) 5 yıldan fazla deneyime sahip tüm süreçlerin otomasyonuna odaklanan Site Güvenilirlik Mühendisi (SRE) becerilerine sahip DevOps Mühendisidir. Python'da 10 yıl ve Golang'da 3 yıl kodlama, ayrıca shell scripts (Bash) yazarıdır. Proje ihtiyaçlarına bağlı olarak hibrit kurulumlara ek olarak hem bulut (AWS, GCP, Azure) hem de şirket içi ortamlarda farklı ortamları benimseme ve halihazırda çalışma konusunda yeteneklidir. Docker ve Kubernetes'e derinlemesine entegre olarak şirketlerin üretim süreçlerine yönelik geliştirmelerinin yanı sıra üretim ortamlarının güvenilirliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmelerine yardımcı olmaktadır. Danışman olarak yardım ettiği veya çalıştığı şirketler arasında e-ticaret, siber güvenlik, telekomünikasyon, işletme, sigorta, devlet, IoT ve diğer alanlarda örnekler bulunmaktadır. Python, Java, .NET , Golang, NodeJS, C/C++ geliştiricilerinin yanı sıra diğer birçok programlama dili ve çerçevesinde kodlama yapan geliştiricilerle çalışmaktadır. Teknik Bilgi Containers and Orchestration: Docker | Kubernetes | Docker Swarm Mode
Kubernetes Distros & Management: Dev & Prod - Rancher | Kubespray | GKE | EKS | AKS | K3s // Local - K3d | Kind | Minikube Cloud Platforms: Amazon Web Services | Google Cloud Platform | Microsoft Azure
Automation, CM, or Orchestration: Terraform (certified) | Ansible | Consul | SaltStack | CloudFormation
CI/CD Systems: Jenkins (Declarative, Groovy, and also freestyle) | GitHub Actions | GitLab CI | Azure Pipelines | AWS CodeBuild | Google Cloud Build | Tekton Pipelines | DroneCI | Travis | Bamboo
Version Control Systems: Git | SVN
Git Hostings Platforms: GitHub | GitLab (on-prem and hosted) | Gitea | Phabricator | Azure Repos | AWS CodeCommit | GCP Cloud Source Repositories | BitBucket
Kubernetes Related: Helm | Kustomize | Operator Framework
Container Image Registry: Harbor | Docker Hub | Docker Registry | Quay | GCR | ACR | ECR | GitLab Container Registry
SQL and NoSQL: NoSQL - MongoDB | ElasticSearch | Redis | Cassandra | CockroachDB | PostgreSQL | MySQL | InfluxDB | Prometheus
Monitoring: Grafana | Prometheus | Thanos | AlertManager | Telegraf | InfluxDB
Logging: ElasticSearch | Kibana | Loki | Grafana | Logstash | Fluentd
Coding and Scripting: Python | Golang | Bash Kitapları; (Türkçe): - Konteynerler ve Docker
- Uygulamalı Raspberry Pi'ye Giriş
- Python ile Raspberry Pi Üzerinde IoT Uygulamaları
15.40 - 16.05 (GMT+3) Etkin Ölçüm, Yetkin Yöntem / M. Mustafa Bolat (Bilişim Eğitmeni / Yazılım Geliştirici)


M. Mustafa Bolat (Bilişim Eğitmeni / Yazılım Geliştirici) Biyografi; Lisans eğitimini Ekonomi üzerine yaptıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Bank of America’da göreve başladı. Türkiye’den gelen iş teklifleri üzerine ülkeye dönerek çeşitli kamu ve özel bankalarda orta düzey yönetici olarak görev aldı. 2009 yılında Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde eğitmen olarak bulundu. Kurumsal firmaların kendilerini daha iyi tanımaları ve değerlendirebilmeleri için Excel programı ile kapsamlı Dashboard projeleri geliştirdi. Lise yıllarından itibaren devam eden yazılım merakı sayesinde C#.Net, Python, SQL, PHP, VB.Net, SAP, SAS, Java, Angular, Bootstrap gibi birçok yazılım ve veritabanı dilinde uzmanlaştı. 2017 yılında Almanya’da bilişim sektöründe çalışmaya başladı. 2018 yılında Udemy üzerinde ofiste verimlilik eğitimleri düzenledi. Kategorisinde en çok öğrencisi bulunan eğitmen oldu. 2019 yılında ise yine Almanya’da kendi yazılım şirketini kurdu. Berlin Teknik Üniversitesinde Bilgisayar Programlama üzerine yüksek lisans programına katıldı. 2021 yılında Türkiye’de de yazılım ve eğitim danışmanlığı üzerine kendi şirketini kurdu. Veri bilimi, veri analizi, raporlama temelli olarak yazılım eğitimleri vermeye devam etti. Lise yıllarında Altın Nota müzik yarışmasında derece edindi. Birçok müzik enstrümanı ile amatör ve profesyonel olarak ilgilendi.
16.10 - 16.25 (GMT+3) Ara


15 Dakika Ara
16.30 - 16.50 (GMT+3) Uçtan Uçta Elektrikli Araç Şarj İstasyonuYönetim Yazılım Çözümleri / Ziya Çağrı Yeni (ChargeSoft Co-Founder)

17.25 - 17.45 (GMT+3) Akıllı Şehircilik Ekseninde Hayata Geçirilecek Girişimler Nasıl Bir İş Planı Geliştirmeli? / Hakan Arca ( BTM Bussiness Development & İnvestor Relations

13.50 - 14.15 (GMT+3) / Smart Cities Technologies and Entrepreneurial Innovative Projects and Investment / Abdul Khaleq Al-Qasaily (CEO & Founder QR Global LTD, Venture Builder , Entrepreneurship and Innovation Specialist, Global Business Mentor)


*Sunum Dili İngilizce'dir. Abdul Khaleq Al-Qasaily (CEO & Founder QR Global LTD, Venture Builder , Entrepreneurship and Innovation Specialist, Global Business Mentor) Biyografi; - Seri Girişimci, Girişim Kurucusu ve Melek Yatırımcı - Akredite ve Nitelikli Global Mentor, WBAF
- İş Stratejik Danışmanı ve Danışmanı
- Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa'da İşletme Yönetimi Uzmanı
-Son zamanlarda Fintech, HealthTech, Cybersecurity, IoT, AI, Biotech ve NanoTechnology'ye odaklanan, iş yönetiminde 18 yıllık deneyime sahip, yaratıcı, girişimci, yenilikçi, vizyoner lider.
- Dünya çapında birçok şirket, girişimci ve girişim için Mentorluk, Koçluk ve Eğitim.
- Uluslararası Ticaret, Kahve, Kağıt ve Ambalaj, Hammadde, sanayi makine ve üretim hatları, yatırım fırsatları çalışmaları,
- CBS Danışmanlık hizmetleri ve proje yönetimi konusunda güçlü deneyimler,
- Güçlü iletişim ve liderlik becerileri.
- Organize, motivasyonu yüksek ve detay odaklı problem çözücü.
- Karmaşık projeleri konseptten tam operasyonel duruma yönlendirme yeteneği.
- Devlet, çevre, ulaşım, enerji, su kaynakları, altyapı, kamu hizmetleri, planlama, ormancılık, petrol ve gaz boru hattı, güvenlik ve savunma sanayilerine kadar birçok kalkınma Projesinde ve çeşitli disiplinlerde çalıştı; tarım, eğitim planlaması, şehir planlaması, doğal kaynak yönetimi, su yönetimi, balıkçılık yönetimi, ..ect
- ESRI Yetkili Eğitmeni Uzmanlık Alanları: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi, Dijital Dönüşüm, İşletme Yönetimi, Programlar/Proje Yönetimi, Yatırım Yönetimi, Danışmanlık ve Eğitim Strateji Yönetimi, Pazarlama ve Kurumsal İletişim ve Stratejiler, İş Geliştirme ve Konser Ekonomisi. Linkedin; https://www.linkedin.com/in/abdul-khaleq-al-qasaily-9462ba15
10.35 - 10.55 (GMT+3) / Açılış Konuşması / Şehirleşme ve İklim Değişimi / Prof. Dr. Mehmet Karaca (İTÜ  Rektörü 2012 -2020)


Prof. Dr. Mehmet Karaca (İTÜ - 2020 Dönem Rektörü) Biyografi; 17.09.1957 yılında İstanbul'da doğan Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden 1979 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden 1981 yılında ilk yüksek lisans derecesini almıştır. Prof. Karaca, ikinci yüksek lisans ve doktora derecesini sırasıyla 1985 ve 1990 yıllarında California Los Angeles Üniversitesi'nden (UCLA) aldı.
Kariyeri boyunca farklı akademik ve idari görevlerde bulunan Karaca, İTÜ yönetiminde aktif rol almıştır. 1992 yılında Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent oldu ve 1993-1996 yılları arasında Fen Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nde Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü. Karaca, 1999 Kocaeli Depremi sonrasında yapılan ittifak sonucunda FEMA-ABD tarafından verilen Afet Yönetimi sertifikasını aldı.
1998-2000 yılları arasında İTÜ-ARI Teknokent'te rektör danışmanlığı ve fizibilite ekip başkanlığı yaptı. Prof. Karaca bunun için iş planı hazırladı. 2001-2007 yılları arasında TÜBİTAK-ÇAYDAĞ (Türk İlim Vakfı) yürütme kurulu üyeliği yaptı. Prof. Karaca'nın sahip olduğu görevler arasında 2002-2004 yılları arasında Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Dekanlık, 2008-2010 yılları arasında İTÜ Rektör Yardımcısı, 200119-2010 yılları arasında İTÜ-Kuzey Kıbrıs kurucu Rektörlüğü yer almaktadır. . National Geographic-Türkiye'nin akademik danışmanlığını yapan TÜBİTAK'ta çeşitli yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Karaca, Elginkan Vakfı Bilim ve Teknoloji ödülü komisyonu üyesidir. Prof. Karaca'nın araştırma alanları arasında atmosferik ve okyanus modellemeleri; iklim değişikliği, paleo-oşinografi, paleo-klimatoloji, afet yönetimi ve hava kalitesi modellemesi. Bu alanlardaki bilimsel araştırmalar, 6 editörlü kitapta yayınlanan bölümlerin yanı sıra 30'un üzerinde uluslararası ve ulusal dergide yer aldı. Karaca aynı zamanda Amerikan Jeofizik Birliği, Amerikan Meteoroloji Derneği, National Geographical Society, World Wildlife Fund Türkiye üyesidir.
2012-2020 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmet Karaca, 2018 yılından itibaren Türkiye Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı üstün yetenekliler özel okulu yönetim kurulu üyesidir. Prof. Dr. Mehmet Karaca, ulusal ve uluslararası müzik, sinema, tarih, futbol, ​​basketbol ve gastronomi gibi geniş bir ilgi alanına sahiptir. Prof. Dr. Mehmet Karaca, Klasik Türk Müziği, caz ve eklektik müzik alanında geniş bir plak yelpazesine sahiptir. Prof. Karaca evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

English

10.20 - 10.30 (GMT+3) / Opening / Dilara Eldaş Baş (Public Relations and Digital Communication Consultant)


Dilara Eldaş Baş (Public Relations and Digital Communication Consultant) Bio; Dilara Eldaş Baş, who has a license in Political Science and International Relations, worked as a journalist for many years at CNNTürk and NTV. She joined the New Media department, which was established for the first time at NTV, as an editor, and she prepared and presented news bulletins and programs that take the pulse of the internet industry at NTVRadyo. She received certificates in the fields of Digital Media, Citizen Journalism and Social Media. She moderated live broadcasts on Youtube about internet trends for a long time, each with expert speakers. His thesis for New Media Specialization was featured as an article in a book by international academic writers and published by the prestigious Peter Lang Publishing. In addition to her digital agency experience, she worked in the field of digital marketing communication in e-commerce. She received awards with the teams she worked with in mobile applications. She moderated the traditional New Media Conferences for years she. She still continues to give Public Relations and Digital Communication Consultancy in her own company.
11.00 - 11.25 (GMT+3) / Smart World and IOT Systems Changing With Face Recognition. / Dr. Sadi Vural (Ayonix CEO)


Dr. Sadi Vural (Ayonix - CEO) Bio; Sadi Vural obtained M.S. degree at Ritsumeikan University, Japan in 2000.
He obtained his Ph.D degree from Osaka University, Osaka, Japan in 2011.
He worked as a software engineer in various companies like Rohm, Toshiba, Fujitsu, IBM, Sony.
He is working at Ayonix Corporation, Japan since of 2007. Specialties:
• Company management
• Project Management
• Product Development
• IT&Image Networking experiences
• IP Camera management Professional
• Teaching experience in University as Visiting Professor.
11.30 - 11.55 (GMT+3) / Contributions of Fintechs to the IT World / Tarık Tombul (PAYTR CEO)


PayTR CEO Tarik Tombul Bio; Tarık Tombul is the CEO of PayTR. Offering innovative products and solutions developed by Turkish engineers, PayTR facilitates the lives of consumers and over 35 thousand workplaces with the opportunities offered only by the company, in addition to the services it provides with its strong infrastructure, customer-oriented approach and experienced staff. Tarık Tombul is also the Chairman of the Payment and Electronic Money Association (ÖDED) Security Committee and a TOBB E-Commerce Assembly Member. Tombul, who started his professional career in the finance sector at Garanti Payment Systems in 2001, worked in the Authorization and Fraud departments. Continuing his career as the Merchant Fraud Prevention Manager within the Security Operations Department, which was established in 2007 under Garanti Bank's Board of Directors, Tombul took part in many important projects and working committees within the body of Garanti Bank and the Interbank Card Center (BKM). Managing the acquiring fraud relationship of the bank with licensing institutions such as Visa, MC, AMEX, JCB, CUP and Diners Club, Tombul took part in fraud prevention and PCI DSS trainings for member merchants and bank personnel. Saying goodbye to the banking sector in 2011 with the aim of working in the field of Fintech, Tombul took part in the establishment process of PayU in Turkey as one of the founding partners as Assistant General Manager. Established the organization's finance, fraud prevention, compliance, HR and operations processes. As risk manager responsible for MEA, he managed risk operations in Turkey, South Africa and Nigeria. He undertook the task of project leadership in the process of obtaining local payment institution licenses in Turkey and Nigeria.
12.00 - 12.25 (GMT+3) / The Metaverse and Digital Urbanization / Pınar Öncü (AtlasOffice- CEO)


Pınar Öncü (AtlasOffice- CEO) Bio; Pınar Öncü is one of the founding partners of GarageATLAS Tasarım Teknoloji A.Ş., which operates in the field of XR technologies. Pınar Öncü, who started her career as an urban planner, brings a new perspective to the concept of living space by carrying her studies in the field of geographic information technologies to a different dimension today. By being the CEO of AtlasOffice, a company-specific 3D virtual work platform, she continues to support women entrepreneurship as one of the mentors of the WomenTech Network, while making the office concept independent from the urban scale.
12.50 - 13.15 (GMT+3) / MLOps: Continuous Production and Automation Lines Levels in Machine Learning / Dr. Alper Öner (Etiya Artificial Intelligence R&D Manager / Istinye University Software Engineering)


Dr. Alper Öner (Etiya Artificial Intelligence R&D Manager / Istinye University Software Engineering) Bio; He received his PhD from ITU Control and Automation Engineering Department. During his doctorate, he worked for 1 year at the University of Illinois at Urbana-Champaign, on the decision mechanisms of multiple systems. After his doctorate, he worked on image processing, natural language processing, sales forecasting and bid systems in the private sector. He is currently working as Artificial Intelligence R&D Manager at Etiya. He also teaches Artificial Intelligence at Istinye University Software Engineering Department. Our teacher's field of study is "Artificial Intelligence and Game Theory".
12.30 -12.45 (GMT+3) Break Time


15 munite.
13.20 - 13.45 (GMT+3) / Artificial Intelligence and Machine Learning in E-commerce/ Ceren Güzelgün (Senior ML Engineer & Shareholder at Insider)


Ceren Güzelgün (Senior ML Engineer & Shareholder at Insider) Bio; Ceren Güzelgün completed her undergraduate and graduate studies at Istanbul Technical University, Department of Physics Engineering. During his studies in particle physics, he worked at the CMS experiment at CERN (European Center for Nuclear Research) and at the DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) laboratory in Hamburg, Germany. She joined Insider by ending her academic career journey due to her increasing interest in Machine Learning applications she used during these studies. Ceren Güzelgün, who has been a Senior Software Engineer at Insider for 2.5 years, is also a shareholder of the company.
13.50 - 14.15 (GMT+3) Smart Cities Technologies and Entrepreneurial Innovative Projects and Investment/ Abdul Khaleq Al-Qasaily (CEO & Founder QR Global LTD, Venture Builder , Entrepreneurship and Innovation Specialist, Global Business Mentor)


Khaleq Al-Qasaily (CEO & Founder QR Global LTD, Venture Builder , Entrepreneurship and Innovation Specialist, Global Business Mentor) Bio; *Presentation in English. - Serial Entrepreneur, Venture Builder and Angel Investor - Accredited and Qualified Global Mentor , WBAF - Business Strategic Advisor and Consultant - Business Management experiences in Middle East, Africa, Asia and Europa -Creative, entrepreneurial, innovative, visionary leader with 18 years of experience in business management , focusing recently on Fintech, HealthTech, Cybersecurity , IoT, AI, Biotech and NanoTechnology. - Mentoring , Coaching and Training for many companies, entrepreneurs and startups worldwide. - International Trading, Coffee , Paper and Packaging, Raw materials, industry machinery and production lines, investment opportunities studies, - Strong experiences on GIS Consultancy services and projects Management -Strong communication and leadership skills. -Organized, highly motivated, and detail-directed problem solver. - Ability to direct complex projects from concept to fully operational status. - Worked in many developmental Projects and in a variety of disciplines , to government, environment, transportation, energy, water resources, infrastructure, utilities, planning, forestry, oil & gas pipeline, security & defence industries; in agriculture, education planning, urban planning, natural resource management, water management, fisheries management, ..ect - ESRI Authorized Trainer Specialties: Entrepreneurship and Innovation Management, Digital Transformation, Business Management, Programs /Projects Management, Investment Management, Consultancy and Training Strategy Management, Marketing & Corporate Communication & Strategies,Business Development and Gig Economy. Linkedin; https://www.linkedin.com/in/abdul-khaleq-al-qasaily-9462ba15
14.20 - 14.35 (GMT+3) Break Time


15 munite.
15.10 - 15.35 (GMT+3) / Doing Business by Stirring: Chaos Engineering / Güray Yıldırım (DevOps / DevSecOps Consultant. Author of 3 books. Seriously passionate about Kubernetes, Docker (container tech). Coding mostly in Python. @peptrnet - Founder)


Güray Yıldırım (DevOps / DevSecOps Consultant. Author of 3 books. Seriously passionate about Kubernetes, Docker (container tech). Coding mostly in Python. @peptrnet - Founder) Bio; DevOps Engineer with Site Reliability Engineer (SRE) skills focused on automation of all processes with 10+ years experience on GNU/Linux systems and 5+ years experience on container technologies (Docker and Kubernetes). Coding in Python for 10 years and Golang for 3 years, also writes shell scripts(in Bash). Ability to adopt & also already working with different environments both on cloud (AWS, GCP, Azure) and on-prem environments in addition to hybrid setups depending on the project needs. I have been helping companies to improve their development to production processes as well as reliability and scalability of production environments by integrating deeply on Docker and Kubernetes. The companies I helped as a consultant or worked at include examples in e-commerce, cybersecurity, telco, enterprise, insurance, government, IoT, and others. I have been working with developers who are coding in Python, Java, .NET , Golang, NodeJS, C/C++ developers as well as many other programming languages and frameworks. Technical Background Containers and Orchestration: Docker | Kubernetes | Docker Swarm Mode Kubernetes Distros & Management: Dev & Prod - Rancher | Kubespray | GKE | EKS | AKS | K3s // Local - K3d | Kind | Minikube Cloud Platforms: Amazon Web Services | Google Cloud Platform | Microsoft Azure Automation, CM, or Orchestration: Terraform (certified) | Ansible | Consul | SaltStack | CloudFormation CI/CD Systems: Jenkins (Declarative, Groovy, and also freestyle) | GitHub Actions | GitLab CI | Azure Pipelines | AWS CodeBuild | Google Cloud Build | Tekton Pipelines | DroneCI | Travis | Bamboo Version Control Systems: Git | SVN Git Hostings Platforms: GitHub | GitLab (on-prem and hosted) | Gitea | Phabricator | Azure Repos | AWS CodeCommit | GCP Cloud Source Repositories | BitBucket Kubernetes Related: Helm | Kustomize | Operator Framework Container Image Registry: Harbor | Docker Hub | Docker Registry | Quay | GCR | ACR | ECR | GitLab Container Registry SQL and NoSQL: NoSQL - MongoDB | ElasticSearch | Redis | Cassandra | CockroachDB | PostgreSQL | MySQL | InfluxDB | Prometheus Monitoring: Grafana | Prometheus | Thanos | AlertManager | Telegraf | InfluxDB Logging: ElasticSearch | Kibana | Loki | Grafana | Logstash | Fluentd Coding and Scripting: Python | Golang | Bash Books Author of 3 books (in Turkish): Containers and Docker Introduction to Raspberry Pi with Hands on Applications IoT Applications on Raspberry Pi with Python
14.40 - 15.05 (GMT+3) Fehmi Darbay (EMYD & Perfortech Founder)


Fehmi Darbay (EMYD & Perfortech Founder) Bio; Fehmi DARBAY, who has been actively involved in e-commerce for 13 years, carries out various activities for the development and growth of e-commerce in Turkey, and serves as the E-commerce Director of large companies, in June 2019, EMYD AŞ, his own market management service company. has established. The Perfortech Project, which was established within the body of EMYD in 2021, received an investment of more than 1.5 million TL and enabled it to come to life as a separate company. In addition, Aytunga, which has been serving in the field of education and activities since 2017, has been included among the founding partners of the project by incorporating EMYD. Upon the success of Fehmi DARBAY, who has provided marketplace-based services to nearly 80 companies to date, AliExpress Turkey delivered him the "AliExpress Turkey Official Trainer" certificate. At the same time, it attracted the attention of Amazon due to its success. As of today, EMYD Partners, of which he is the founder, is a partner of Amazon as a Local Network Provider. In May 2020, he became the Project Manager and E-commerce Director of Aliniyor.com, a new marketplace, founded by the ITU ETA Foundation. Finally, he leads the e-commerce and e-export ecosystem as the Founder and Chairman of the Board of Directors of ELİDER, Turkey's most widely participated E-Commerce and E-Export community.
15.40 - 16.05 (GMT+3) Efficient Measurement, Competent Method / M. Mustafa Bolat (IT Instructor / Software Developer)


M. Mustafa Bolat (IT Instructor / Software Developer)Bio; After completing his undergraduate education in Economics, he went to the United States and started to work at Bank of America. Upon job offers from Turkey, he returned to the country and worked as a mid-level manager in various public and private banks. In 2009, he worked as a trainer at the Banks Association of Turkey. He developed comprehensive Dashboard projects with the Excel program so that corporate companies can better know and evaluate themselves. Thanks to his interest in software since his high school years, he specialized in many software and database languages ​​such as C#.Net, Python, SQL, PHP, VB.Net, SAP, SAS, Java, Angular, Bootstrap. He started working in the IT sector in Germany in 2017. In 2018, he organized office productivity trainings on Udemy. He became the instructor with the most students in his category. In 2019, he founded his own software company in Germany. He attended a master's program on Computer Programming at the Technical University of Berlin. In 2021, he founded his own company on software and training consultancy in Turkey. He continued to provide software training based on data science, data analysis and reporting. During his high school years, he won a degree in the Golden Note music competition. He took an amateur and professional interest in many musical instruments.
16.10 - 16.25 (GMT+3) Break Time


15 munite.
16.30 - 16.50 (GMT+3) End-to-End Electric Vehicle Charging StationManagement Software Solutions / Ziya Çağrı Yeni (ChargeSoft Co-Founder)

17.25  - 17.45 (GMT+3) What Kind of Business Plan Should Be Developed for Initiatives to be Realized on the Axis of Smart Urbanism? / Hakan Arca ( BTM Business Development & Investor Relations

17.00 - 17.25 (GMT+3) Artificial Intelligence Studies in Health / Assoc. Dr. Zeynep Birsu Çinçin ( Nişantaşı University - Head of Genetics and Bioengineering Department

17.40 - ---------------- Closing---------------------------


The End
10.35 - 10.55 (GMT+3) / Urbanization and Climate Change / Prof. Dr. Mehmet Karaca (İTÜ - Rektor 2020)


Prof. Dr. Mehmet Karaca (İTÜ - Rektor 2020) Bio;

Prof. Dr. Mehmet Karaca, born in Istanbul in 17.09.1957, graduated from the Department of Meteorology Engineering of the Faculty of Liberal Arts of Istanbul Technical University in 1979 and received his first MSc degree in 1981 from the same department. Prof. Karaca received his second master and doctorate degree from the University of California Los Angeles (UCLA) in 1985 and 1990 respectively.

Karaca has had an active role in the administration of ITU as he has held different academic and administrative positions throughout his career. He became an Assistant Professor in 1992 at the Department of Geological Engineering, and held the post of Vice Dean at the Graduate School of Science Engineering and Technology during 1993-1996. Karaca obtained a Disaster Management certificate given by FEMA-USA, as a result of the alliance following the 1999 Kocaeli Earthquake.

He was rector’s adviser and feasibility study team head for ITU-ARI Technopolis between 1998 and 2000. Prof. Karaca prepared business plan for it. He acted as a member of the execution committee for TÜBİTAK-ÇAYDAĞ (Turkish Science Foundation) between 2001-2007. Positions held by Prof. Karaca also include the post of Dean at the Graduate School of Science Engineering and Technology between 2002-2004 and Vice Rector of ITU between the years of 2008-2010, founding Rector of the ITU-Northern Cyprus between 20019-2010. Karaca has been holding various board memberships in TÜBİTAK, academic consultancy for National Geographic-Turkey and he is a member of the commission for the Elginkan Foundation Science and Technology award. Prof. Karaca’s research areas include are atmospheric and oceanic modeling; climate change, paleo-oceanography, paleo-climatology, disaster management and air quality modeling. Scientific research on these areas appeared in over 30 international and national journals in addition to chapters published in 6 edited books. Karaca is also a member of American Geophysical Union, American Meteorological Society, National Geographical Society, World Wildlife Fund in Turkey.

Prof. Dr. Mehmet Karaca had been appointed as the rector of Istanbul Technical University (ITU) between 2012 and 2020 and has been as a member of the executive board of Turkish Patent and Trademark Office of the Ministry of Science and Technology of Turkey since 2018. He is also executive board member of special school for gifted students of Ministry of National Education of Turkey.

Prof. Dr. Mehmet Karaca has a wide range of interests, which include national and international music, cinema, history, football, basketball and gastronomy. Prof. Dr. Mehmet Karaca, owns a wide range of records of Turkish Classical Music, jazz and eclectic music.

Prof. Karaca is married and has two daughters.